01.  0 0.    02.    0

DYSTRYKT GALICJA EN

COLLECTOR'S EDITION EN

"Straine jest w pyte" - jak mówi znany krakowski filantrop Simon Josue Piehonsky, któremu prawie udało się ze Strainem prowadzić impresariat imprez niczym Lutek Danielak (czyli Jerzy Stuhr, też krakus). EN

EN DYSTRYKT GALICJA

Dawno temu, gdy komiksów było mało, no oprócz "Giganta", "Kaczora Donalda" czy Asteriksa dwóch Amerykanów mieszkających w Krakowie stworzyło pierwszego polskiego superbohatera.

Comic Book/Edition

"Straine jest w pyte" - jak mówi znany krakowski filantrop Simon Josue Piehonsky, któremu prawie udało się ze Strainem prowadzić impresariat imprez niczym Lutek Danielak (czyli Jerzy Stuhr, też krakus). EN

W czasach kiedy nie było Netflixa i streamingu epizody Straine'a publikował uznany krakowski magazyn "KKK" oraz oficjalne pismo Loży Poziomkowe Wróżki "Cyrkielnia".

Dawno temu, gdy komiksów było mało, no oprócz "Giganta", "Kaczora Donalda" czy Asteriksa dwóch Amerykanów mieszkających w Krakowie stworzyło pierwszego polskiego superbohatera.

 
 
logo

VR EXPERIENCE

logo

Content Creator

logo

STRAINE VR EXPERIENCE to immersyjna przygoda w świecie Straine’a, ktorej akcja dzieje się w niemal równolegle z historią opowiedzianą w komiksie. Wcielając się w tajemniczą postać pojawiamy się w mieszkaniu głównego bohatera na chwilę przed jego ucieczką do cyberprzestrzeni. Dzięki lekturze komiksu oraz uważnej rozgrywce uczestnik może odkryć swoją VR-ową tożsamość oraz poznać tajemnice cyberdworca Alabama Haltestelle.

Do stworzenia świata wykorzystano najnowszą wersję silnika UNREAL ENGINE 4. Scenografia została wzbogacona o wiele wartościowych szczegółów, plakatów, graffitti i innych.

 
actor blood

author

EN BURT SOFTA

urodzony w 1970 r. w Seattle. Artysta grafik, niedoszły absolwent nowojorskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wraz z Chrisem Weberem znalazł się w 1995 roku w Polsce. W 1996 nawiązali kontakt z Krakowskim Klubem Komiksu (skrót nazwy organizacji wydawał im się znajomy, Chris kojarzył go z krzyżami płonącymi pod rodzinnym domem w Alabamie, więc przyjaciele postanowili pójść za ciosem) i zaczęli wspólnie tworzyć serię pt. STRAINE.

 

EN CHRIS WEBER

urodzony w 1973 w Nowym Jorku. Reszta jak wyżej.

PONAD 20 LAT PÓŹNIEJ…

Życie okazało się trudną próbą dla przyjaźni obu twórców. Scenariusze do kolejnych albumów kurzą się na strychach ich ekskluzywnych, podkrakowskich posiadłości. Chris opętany maniami prześladowczymi i rządzą władzy nad światem rozwinął polski oddział WSCF jako Lożę Masońską Poziomkowe Wróżki z własnym periodykiem CYRKIELNIA. Polecał ją w 2000 roku na łamach tygodnika POLITYKA Ludwik Stomma jako doskonałą, wakacyjną lekturę dla prawdziwych dżentelmenów. Następnie Weber zdefraudował wszystkie pieniądze Loży, by wydać pornograficzny kalendarz RYPELLI, pozbawiając Softę dostępu do kasy i stanowiska skarbnika. Zrażony Softa razem z odnalezionym bratem, przebywającym przez lata w Nepalu, stworzył wielki hit komiksowy WILQ Superbohater. Miliony czytelników w Polsce przyjęło go jak objawienie oraz formujące doświadczenie pokoleniowe. Opuszczony Weber przez lata szukał szczęścia produkując tanie reklamy kiełbasy, sera i majonezu na VHS. Przez chwilę parał się również butelkowaniem wody mineralnej z ujęcia w Świnnej Porębie. Uwiedzeni propozycjami polityków dawni przyjaciele wzięli kredyty hipoteczne we frankach – to jedyne co razem zrobili „na dłużej” – i po załamaniu walutowym, by uniknąć dalszych spłat zmienili nazwiska na Bartosz Minkiewicz (Burt Softa) oraz Krzysztof Tkaczyk (Chris Weber). Obu połączyła po latach wizja ogromnych pieniędzy zaoferowanych przez Wydawnictwo KURC za prawa do wznowienia komiksu STRAINE.

Bartosz Minkiewicz (razem z bratem, aktualnie Tomasz Minkiewicz – też zmienił nazwisko, bo żyrował kredyty bratu) tworzą serial WILQ supebohater, a Krzysztof Tkaczyk handluje z rządami Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej telewizorami na metry kwadratowe oraz rzeczywistością wirtualną.

 
author

EN SIMON JOSUE PIEHONSKY

EN Superzłoczyńca. Eksperymentator halucynogenny – zdeklarowany zwolennik marihuany hodowanej na nawozie z pieczarek i kozich bobków. Zaczynał od przemytu aparatów fotograficznych z Niemiec i napadania na listonoszy roznoszących renty na osiedlu Olsza II. Po ujęciu przestępcy policja odkryła 12 ciał listonoszy w jednym z nieczynnych kominów Nowej Huty. Od tego czasu Piehonsky kilkakrotnie był zamykany, ale zawsze po krótkim czasie uciekał z więzienia. Jest najsłynniejszym i najgroźniejszym z przeciwników Straine’a, uczniem profesora Latawca – szalonego naukowca z Opola. Wsławił się wysadzeniem Bazyliki Mariackiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach; wykradzeniem prototypu broni chemicznej z bazy NATO w Nowej Hucie, zajęciem i kilkudniową okupacją budynków telewizji w Łęgu oraz wielokrotnymi napadami na banki i zabójstwami na zlecenie. Miłośnik gór i psychotroniki. Wielki przeciwnik depilacji. Stały bohater rubryk z plotkami w pismach brukowych. Przed zabójstwem bywa, że mówi do swoich ofiar:„Prosze talirz zupy z koński kiszki i koci szczyny oraz cało pyte wołowo drobno siekano i maczano w mayo!!!”

Alias na ASP Kraków – Wojciech Piechoński. Inspiracja i niechciany trzeci twórca Straine’a.